Friday, 30 December 2011اشاره: شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، اخیرا مسافرتی به تهران داشتند که پایگاه اطلاع رسانی سنی آنلاین در مورد انگیزه این مسافرت و برخی جزئیات این سفر، با ایشان مصاحبه ای داشته است که متن این مصاحبه به شرح ذیل است:

* اخیرا حضرتعالی سفری به تهران داشتید. این مسافرت به چه منظور صورت گرفته است؟

** سفر بنده به تهران به خاطر معالجه و چکاپ از وضعیت جسمی بود که بحمدالله از نظر سلامتی هیچ مشکلی وجود ندارد و به فضل الله تعالی از نعمت سلامتی برخوردار هستم.


* در این سفر با چه کسانی ملاقات صورت گرفت؟
** با مقامات دولتی ملاقاتی نداشتم، البته بعضی از مردم تهران و نیز برخی از مناطق سنی نشین، که از سفر بنده به تهران با خبر شدند، به تهران تشریف آوردند که بنده با این عزیزان ملاقات داشتم.

* در این دیدار چه مسائلی مطرح شد؟
** مهم ترین دغدغه ای که مطرح کردند عدم بکارگیری و استخدام اهل سنت در ادارات دولتی و تبعیض بین اقوام و مذاهب بود. این امر بر خلاف قانون اساسی بوده که واقعا اهل سنت را رنج می دهد.  دومین دغدغه آنها "آزادی مذهبی" است. با وجود اینکه در قانون اساسی مسأله آزادی مذهبی تصریح و تأمین شده است، اما در عمل متاسفانه به قانون اساسی توجه نشده و اصول آن در این مورد اجرا نمی شود.
موضوع "ساماندهی مساجد" و همچنین "ساماندهی مدارس"، که اکنون به "شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت" تغییر نام یافته است، به یکی دیگر از دغدغه های مهم جامعه اهل سنت، به ویژه در مناطق سنی نشین، تبدیل شده است. این طرح، که مداخله صریح در امور مذهبی اهل سنت به شمار می رود، می خواهد تعلیم دینی اهل سنت را به کنترل خود درآورد.
یکی دیگر از مواردی که در این دیدار از سوی مردم مطرح شد این بود که اخیراً مقامات محلی برای کمترین و معمولی ترین فعالیت دینی و مذهبی خواستار مجوز هستند، که البته آنها از این طریق سعی در ایجاد محدودیت دارند.
"نداشتن مساجد در تهران" یکی دیگر از نگرانی‏های اهل سنت تهران بود؛ با توجه به اینکه جمعیت قابل ملاحظه ای از جامعه اهل سنت، متشکل از تمام مناطق سنی نشین و همه اقوام، در تهران زندگی می کنند، اما از داشتن حتی یک مسجد در مرکز کشور محرومند و نداشتن مساجد و عبادتگاه بزرگترین پریشانی اهل سنت تهران و سایر مردم که برای برخی ضروریات زندگی خود به مرکز کشور مراجعه می کنند، است.
در پایان این ملاقات بر این امر توافق شد که حقوق مسلّم اهل سنت، از قبیل آزادی‏های مذهبی و رفع تبعیضات قومی و مذهبی، از راههای قانونی پیگیری شوند.


No comments: